Mürekkep yalamış restoran Mürekkep, Asilsan Group Revan Organizasyon Ltd Şti ve KafePi işletme ortaklığıdır.

Şişhane’de yazın ortasında açılan Curcuna’nın kapı komşusu. Aralarında bariz farklar var. Curcuna daha hafif-meşrep, uçarı; Mürekkep ise ağır, oturaklı. Yine de KafePi’ye özgü espri anlayışından nasibini almış. Şöyle de özetleyebiliriz aradaki farkı; Curcuna’ya giden üniversite öğrencileri mezun olup iş-güç edinince Mürekkep’in yolunu tutuyor. Curcuna’da da imzası olan iç mimar Damla Sümengen’in tasarladığı geniş iç mekânın en baskın iki öğesi dikdörtgen biçimli sükseli bar ve ucu bir merdiveni andıran uzun bistro masaları. Sağda solda raflar ve onlara dizili karma kitaplar görüyorsunuz. Mürekkep’in adına vurgu yapıyor bu kitaplar.

Localar, grup halinde eğlenmek isteyenlerin birinci tercihi. Mekâna hakim konumdaki kabin, her hafta sonu tanıdığımız bildiğimiz DJ’leri ağırlıyor. Menü tüm KafePi’lerin menülerinden sorumlu olan Başak Dündar’ın eseri. Yemek mevzusu, burada çok önemsenmiş burada.

Başlangıçlardan ahtapot carpaccio ve somonlu Norveç salatası, deniz mahsullerine ağırlık verdiklerinin habercisi. Malzemelerin taze olduğunu hem görüntüden hem de tadımdan anlıyorsunuz. Çılbırlı ıspanak salatası, yumurta severler için ziyafet niteliğinde. Bebek ıspanakla çılbırın beraberliği gayet yakışıklı olmuş. İçinde keçi peyniri ve közlenmiş kırmızı biber de var. Ana yemeklerden ballı taze kekikli çıtır tavuklar dört farklı sos ile servis ediliyor. Kırmızı et severseniz pastırmalı humus ve patates gratenle sunulan kuzu küşleme ya da beef Wellington arasından seçim yapabilirsiniz. İkisi de etin tam kıvamında piştiği yemekler, doyduğunuzu tüm uzuvlarınızla hissetmek için tercihiniz beef Wellington’dan yana olmalı.

Taze milföy hamuruna sarılı bonfile, kestane mantarı püresi ve sebze garnitürü ile sunuluyor. Tatlıda da iddialılar, biz üzeri dolmalık fıstıklı torta della nonna’yı denedik. Hafifti, yoğun bir yemek sonrası olduğu kadar tek başına çay ve kahveyle de gider. Fırında portakallı tekilalı muhallebiye yer kalmaması üzücü oldu.

Bu şaşaalı yemeklere elbette şarap yakışır, zaten geniş de bir şarap menüsü var mekânın.

Kokteyllerden ve shot’lardan bahsetmeden olmuyor. Mürekkep’te dekorasyonun bir parçası olan kitaplarla uyumlu bir kokteyl ve shot menüsü tasarlamışlar.

Kitap karakterlerinden ilham alarak Alice, Frankenstein, Peter Pan, Dr Jekyll-Mr Hide, Atos-Portos-Aramis gibi kokteyller hazırlamışlar. İlk fırsatta tanışınız.